Депутатите одобриха на първо четене промените за единното платежно нареждане и въвеждането на касовата отчетност на ДДС
17.10.2013 г
Парламентът обсъди въвеждане на механизма за обратно начисляване на ДДС при доставките на зърнени и технически култури, които най-често се използват в схеми за измами с ДДС. Това стана при приемането на първо четене на промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс(ДОПК), съобщи БТА.
Измененията са в Закона за данък върху добавената стойност и са записани в заключителните разпоредби на ДОПК. Основна цел на въвежданата мярка е в краткосрочен план да се намали в значителна степен нивото на данъчните измами и да се увеличи събираемостта на приходите, посочват вносителите от Министерския съвет.
С друга промяна се усъвършенства единната сметка за плащане на данъци и задължителни осигурителни вноски. Измененията предоставят възможност да се погасяват първо главниците за данъците и осигуровките с изтекъл срок за плащане, а след това лихвите по тях. По този начин се спира начисляването на лихви и се предотвратява натрупването на нови задължения, поясняват вносителите.
Предоставя се възможност в производството по принудително изпълнение по ДОПК да се дава разрешение за извършване на неотложни плащания от длъжника за всички видове публични задължения.
Отлага се с една година прилагането на реда за погасяване на публичните задължения, на които срокът за плащане е изтекъл преди 1 януари 2008 г. Менда Стоянова (ГЕРБ) посочи, че не трябва да се удължава срокът, а да се наложи принципът на служебното начало и по отношение на тези задължения. Тя поясни, че в момента хората сами трябва да проверяват дали имат такива задължения и да подават молба.
Стоянова каза, че между първо и второ четене ще направят предложение за промяна. По предложение на председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев срокът за предложения беше намален на четири дни.
Парламентът одобри на първо четене и въвеждането на касова отчетност на ДДС с промени в закона, който регламентира данъка.
Въвеждането на специалния режим има за цел подпомагане на малките предприятия, които срещат затруднения при плащането на ДДС към бюджета, преди да са получили плащане по извършените от тях доставки на стоки и услуги от клиентите си, посочва в мотивите си вносителят Министерският съвет.
Този специален режим ще позволи на тези, които го прилагат, да отчитат данъка към бюджета при плащането по доставката от техните клиенти. Едновременно с това се предвижда правото на приспадане на данъчен кредит за данъчно задължените лица, които го прилагат, да възниква от момента, в който ДДС върху доставените им стоки или услуги е платен на техния доставчик.
Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова се изказа критично към промяната, не заради самото въвеждане на този механизъм, а заради неговата сложност, която не е съвсем понятна за много хора. Петър Кънев от БСП я призова да излезе от данъчното си мислене, защото това е битка на българския бизнес. Той посочи, че този режим не е въведен само от две държави в ЕС досега - България и Кипър. Да спрем с опозиционното мислене и да приемем този текст, защото е добър. Поставете се на мястото на един работодател, допълни той. Бившият заместник-министър на финансите Владислав Горанов и настоящ депутат от ГЕРБ посочи, че касовата отчетност не е безспорен режим. Според него може да стане така, че при недостатъчно добро разбиране на механизма, някои фирми ще ес окажат в капан. По думите му сроковете, предвидени в режима, трябва да се преразгледат между първо и второ четене.
Режимът не е задължителен и малките и средните предприятия имат право да направят избор за неговото прилагане, предвижда проектът. Предвиден е максимален праг на облагаем оборот за прилагане на режима не повече от левовата равностойност на 500 000 евро, реализиран за период, не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец, и изискване доставките по режима да са с място на изпълнение България.
Вносителят посочва, че друг особен режим, който се въвежда със законопроекта, е режимът на облагане на доставки на стоки и услуги на Граничния комбиниран мост "Видин Калафат". Мястото на изпълнение на услугите по събиране на таксата за преминаване на моста е на територията на България, когато направлението на пътуването е от България към Румъния, или на територията на Румъния, когато направлението на пътуването е от Румъния към България. Доставките по поддръжка/ремонт на моста са с място на изпълнение на територията на страната или на Румъния в зависимост от това, на коя териториална част се извършват.
Източник: Дневник |