Преговорите за минималните осигурителни прагове продължават и следващата седмица *
14.09.2011 г
автор: Мишел Гутсузян
В една трета от 76-те икономически дейности работодателите и синдикатите се споразумяха какъв да е минималният осигурителен доход за различните професии през 2012 г. Тенденцията досега е т.нар. прагове, които играят ролята на минимални заплати по браншове, да са по-ниски от тазгодишните. Друг интересен момент е, че за първи път синдикатите по места се съгласяват с работодателите да няма голямо увеличение на плащанията заради тежката икономическа ситуация.
В строителство на сгради и пътища праговете ще "замръзнат" на нивото от тази година заради големите съкращения и тежкото състояние на отрасъла, съобщи Българската стопанска камара (БСК). Без промяна ще останат и минималните суми за начисляване на осигуровки във водоснабдяването. В някои браншове като производството на пиво и малц и пощенските и куриерските услуги праговете ще се увеличат с под 5%. В единични случаи като туризма и селското стопанство, в които според статистиката заплатите са най-ниски, ще има ръст от 10-20%. Това показват досегашните резултати от преговорите между бизнеса и синдикатите по браншове. Преговорите за останалите отрасли продължават тази и следващата седмица.
Работодателите са против да има ръст с мотивите, че това ще увеличи разходите за труд в кризата, ще доведе до нови съкращения и разрастване на сивия сектор. Друг аргумент срещу увеличаване на осигурителния доход е, че то ще лиши бизнеса от средства за инвестиции в технологии и обучение на персонала. Това среща разбирането на профсъюзите в предприятията, но не така мислят синдикалните централи. Техният мотив е, че вдигането на праговете ще увеличи и заплатите, а оттам - приходите от осигуровки и потреблението.
В отраслите, в които двете страни не постигнат съгласие, министърът на труда Тотю Младенов ще наложи административно средния договорен ръст за всички икономически дейности. Според БСК това не трябва да се случва, защото ще утежни ситуацията в браншовете, които още не са се възстановили.
С цел да се запазят работните места синдикатите и работодателите в строителството се разбраха догодина праговете да останат същите. "Само за една година работещите в сектора са намалели от 144 хил. до по-малко от 117 хил. Ако при това положение бяхме настоявали за по-високи прагове, щяхме, вместо да изпишем вежди, да извадим очи", каза Иоанис Партениотис, председател на федерация "Строителство, индустрия и водоснабдяване" към "Подкрепа". Подобна е и ситуацията във водоснабдяването. "99% от компаниите в бранша продават вода. Около 40% от цената й се формират от разходите за заплати. Затова повишаването на праговете ще доведе до натиск за поскъпване на водата", каза Партениотис.
В машиностроенето синдикатите настояха за 7-8% ръст с мотива, че така ще се вдигнат заплатите на дефицитни кадри като инженери и техници. Според председателя на браншовата камара по машиностроене Илия Келешев обаче именно повишаването на осигурителния праг е причината за текучеството на квалифицирани работници, тъй като нарастват и удръжките за осигуровки. "Те отиват в други сектори, където официално ги осигуряват на 400 лв., а останалото им доплащат на ръка", каза Келешев. Заради това според него няма смисъл от повишаване на праговете. "Това се прави формално за пълнене на фондовете към НОИ. Вместо това държавата трябва да засили контрола и да накара фирмите да плащат данъци и осигуровки върху реалните заплати", смята Келешев. Заради липсата на съгласие между бизнеса и профсъюзите преговорите в бранша ще продължат през следващата седмица. "Ако се договорим тази година, ще е за последно", закани се шефът на машиностроителната камара. Преговорите при месопреработвателите също ще продължат.
Според шефа на браншовия съюз на трикотажната промишленост Стефко Колев осигурителните доходи не трябва да се увеличават, защото бизнесът още не е стъпил на крака. "В Западна Европа стагнацията е голяма, което прави компаниите много предпазливи в поръчките, а българският текстил се изнася основно там", обоснова се той.
В производството на пиво и малц догодина праговете ще се повишат с 1.8%. От 2012 г. ръководителите в сектора ще се осигуряват върху минимум 780 лв., специалистите върху 670 лв., а неквалифицираният персонал върху 412 лв.
Защо е важно
Определянето на минимални осигурителни доходи по браншове е важна част от бюджета на държавното обществено осигуряване, тъй като на тази база се планират приходите и държавната субсидия за Националния осигурителен институт (НОИ). Миналата година беше договорен ръст на осигурителните прагове средно с 5.6%. Заради това тази година се очакват допълнителни приходи от 110 млн. лв. от вноски. Според икономисти и работодатели обаче ефектът ще е отрицателен. Данните за изпълнението на бюджета на осигурителната система към края на юли показват, че приходите изостават с 208 млн. лв. Основните причини са ръстът на безработицата и сивата икономика, които са породени и от по-високите разходи за бизнеса, твърдят експерти.
Браншове, в които има споразумения
строителство на пътища
строителство на сгради
водоснабдяване
туризъм
селско стопанство
производство на пиво и малц
пощенски и куриерски услуги
производство на хартия
шивашка индустрия
* заглавието наше
Източник: Дневник |